Aslında geniş ve açık bir soru söve nasıl yapılır sorusu. Bu soruyu özellikle bu şekilde düşündük. Alt başlıklarında bir çok durumu anlatacağız. Sövenin ilk üretiminden son vardığı hale kadar sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Söve malzemesinin piyasaya yeni yeni giriyor olması, hem de bu konuda çok fazla doğru ve bilgi içerikli yazılar olmaması gibi durumlardan dolayı sizleri doğru şekilde bilgilendirmeye çalışacağız. Efendi Söve olarak hem kullanıcılarımızı hem de inşaat sektöründe ki meslektaşlarımızı bilgilendirmek istedik.

Söve Nasıl Yapılır, Ürün Haline Gelme Aşaması Nasıldır?

Söve aslında az bilinen ismiyle polimer malzemelerden üretilmektedir. Gelişen polimer mühendisliği ve bilimi hayatımızda ki her şeyi sağlam, hafif ve kolay yapma çabasındadır. Polimer yani plastik teknolojisi sayesinde bugün hem daha ucuz hem de montaj gibi açılardan daha kolay, zahmetsiz ürünler edebilmekteyiz. Söve, eps ve xps bloklarının plakalar halinde kesilmesiyle olur. Söve nasıl yapılır sorunda ki söve imalatının hammaddelerini inceleyecek olursak;

Nedir Bu EPS ve XPS?

Herkesin dilinde olan eps ve xps kelimlerinin aslında uzun anlamları vardır fakat kısaltma isimleriyle bilinirler.
EPS yani Expanded Polistiren Sert köpük daha Türkçeleştirirsek; Genişletilmiş Polistiren Sert Köpük isminin açılımıdır. Petrolden elde edilen eps bloklar ısı yalıtım malzemeleridir.
XPS yani Extruded Polistiren Sert Köpük daha Türkçeleştirirsek; Haddeden Çekilmiş Polistiren Sert Köpük isminin açılımıdır. Eps ve xps birbirlerine çok benzer olup xps blok da yine petrolden elde edilip, bir takım işlemlerden geçer. Eps gibi xps’ de ısı yalıtım malzemesidir.
Bu iki malzemenin en dikkat çekici ortak özellikleri ise ucuz maliyetli olmasıdır. Maliyetlerinin ucuz olmasıyla uygulama alanları sadece endüstri ile kalmamış her alana yayılmıştır. Hatta bugün evlerimize bile girmektedir. Tabi sadece maliyetinin ucuz olması değil kaliteli bir ürün olması ve dayanıklı olması bu durumu fazlasıyla etkilemiştir. Kolay şekil alabilmesi sayesinde her alanda kullanımı kolaydır. Ürün çeşitliliği bol olmaktadır. İstenilen her türlü tasarım için kolayca şekil verilebilir ve aldığı şekilde bozulmadan kalabilmektedir.

Söve Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Söve özel bir malzemedir. Bu yüzden uygulaması yapılırken söveye benzeyen eski tip malzemelerle karıştırmamak gerekir. Söve uygulamalarında genel yöntem eps yada xps plakaların özel söve harcı ve çeşitli kimyasallar karıştırılmasıyla elde edilmesi şeklindedir. Daha sonrasında ise ürünlerinize göre montaj uygulamaları değişmektedir. Söve nasıl yapılır deyip tek bir şey anlatmak mümkün değildir. Farklı teknikler kullanılabilir. Efendi Söve’ nin bu konuda kanıtlanmış uzmanlığı ve profesyonelliği vardır. İnşaat işlerinin insanlara verdiği rahatsızlığı iyi bilerek hareket eden Efendi Söve, en temiz şekilde istediğiniz söve ürünlerinin montaj ve uygulamalarını yapmaktadır. Unutmayın ki söve ürünlerinde ki en önemli aşama uygulama aşamasıdır. Uzun yıllar arkanıza bakmadan kullanacağınız söve ürünleri için sövenin efendisi, Efendi Söve bir telefon kadar uzağınızda.