Gençlerin çok alışık olmadığı, pek duymadığı aksesuarlardan biridir “payanda”. Eski evlerin mimarisinde süsleme ve yapıya destek amacıyla kullanılırdı. Yapıya destek olmasından ziyade daha çok süslemelerde kullanılırdı. Eskiden el işçiliğiyle üretilen payandalar da çok ince, harika desenler olurdu. Evlerin vazgeçilmez aksesuarlarından olmuşlardır hep. Günümüzde ise binaların hızlı yükselişiyle aksesuara, dekora pek önem verilmedi bir süre. Ama insanlar eski evlerde ki güzelliği, şıklığı aramaya başladılar. Günümüzde ki hızlı yapılaşmada ise bu tarz ince işler için pek zaman ayrılmadı. Sonrasında da dekorasyon aksesuarlarının pahalılığı ve yapacak ustanın kalmayışı gibi nedenlerden dolayı unutuldu gitti. Eski evlerde yaşamamış yeni nesil de “payanda nedir?” diye sorar oldu haliyle.

Payanda nedir, nasıl üretilir diye soracak olursanız onu da açıklayalım.
Teknolojinin ilerleyişi bildiğiniz gibi hayatımıza her anlamda güzellik ve kolaylık sağlıyor. Daha dayanıklı ürünlerin üretilebilmesinin yanı sıra daha hızlı ve daha ucuz fiyatlara üretim sağlanabiliyor. Yeni malzemeler geliştirilerek, maliyetler düşürülüyor. Tüketici bu sayede ihtiyaçlarına daha uygun fiyatlara ve daha hızlı erişebiliyor. Konuyu çok dağıttığımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında tam da payanda dan bahsediyoruz. Günümüzde payanda gibi özellikle dış cephemizi süsleyen aksesuarlar, paneller eps blok dediğimiz bir maddeden üretiliyor. Eps bloklar aslında yeni nesil köpüklerdir. Eski bildiğimiz köpük malzemesinin çok daha gelişmiş versiyonu olarak düşünebiliriz. Eps bloklar işlemesi ve şekil vermesi çok kolay olduğu gibi, montajı yapıldıktan sonra da çevre şartlarına çok dayanıklı bir malzemedir. Bu özellikleriyle artık o eskiden görmeye alıştığınız, ince çalışmaları olan payandalara çok kolayca ve sınırsız desen seçeneğiyle sahip olabiliyorsunuz. Binalarınızın hep boş kalan köşe kısımlarına güzel bir incelikle doldurarak göze hitap edecek. Üstelik montaj işlemleri de kolaylaştırılmış durumda. İşinde profesyonel ustalarımız, seçtiğiniz payandaları kısa sürede temiz bir şekilde montajlarını yapıyor.

Payandalar eskiden süsleme olmasının yanı sıra destek olarak kullanılırdı. En basitinden örnekle çatının sarkan kısmına destek olması sağlanırdı. Kabaca ters “L” biçiminde bir yapısı olan payandalar belli aralıklarla sabitlenerek sarkmaların artmasını yada kırılmaları önlemekteydi. Bilmeyenler yada daha detaylı öğrenmek isteyenler için payanda nedir, ne değildir bunları anlatmaya çalıştık sizlere. Ayrıntılı bilgi ya da sormak istedikleriniz için bizi arayabilir yada ofisimize uğrayabilirsiniz.